NORTH GEORGIA STATE FAIR GEORGIA LOTTERY CONCERT SERIES FREE WITH PAID ADMISSION!!! SEPTEMBER 21 - OCTOBER 1, 2017 JIM R MILLER PARK - MARIETTA, GA

FLOWER SHOW & NON COMMERCIAL EXHIBITS - (for award winners see below)

 

Entry schedule & general rules for non-commercial Exhibits click here.

Non-commercial entry form click here.

First Flower Show schedule click here.

Second Flower Show schedule click here.

Flower Show & Horticultural Tag click here.

2017 Coming Soon

 

Flower Show

 

The Marietta Council of Garden Clubs, Inc. and The North Georgia State Fair Association in cooperation with the Garden Club of Georgia, Inc. and National Council of State Garden Clubs, Inc. will present two standard flower shows "Our Lives In Film". Exhibit Hall A on the fairgrounds will be filled with sights and smells of colorful, fragrant flower displays.

 

The categories of competition include roses, dahlias, orchids, cacti, lilies, marigolds, asters, impatiens, daisies, herbs, shrubs, tress, chrysanthemums, hanging plants, fruit plants, and more; as well as design categories.  Instead of a single bloom or plant, the design categories encourage creativity in designing displays with natural and floral ingredients. Our flower shows draw competitors and nationally-accredited judges from throughout metro Atlanta, so this should be an exceptionally exciting year.

 

Show rules follow preset guidelines established by the National Garden Clubs, Inc. The competition is open to gardeners of all ages. The flower show rules are listed in the North Georgia State Fair Premium Catalog located at Cobb County Parks, Recreation & Cultural Affairs on County Services Parkway or E-Mail us your request by clicking on the "Contact Us" icon.

 

ENTRY SCHEDULE

 

First Flower Show

 

- Wednesday, September 21:  6:00 pm - 8:30 pm

 

- Thursday, September 22:  8:30 am - 11:30 am

 

Second Flower Show

 

- Tuesday, September 27:  6:00 pm - 8:30 pm

 

- Wednesday, September 28:  8:30 am - 11:30 am

First Flower Show schedule click here.

Second Flower Show schedule click here.

Flower Show & Horticultural schedule  click here.

CHECK-OUT SCHEDULE

 

First Flower Show

 

- Tuesday, September 27:  1:00 pm - 5:00 pm

 

Second Flower Show

 

- Sunday, October 2:  6:00 pm - 8:00 pm

 

NOTE: all items not picked up by the specified time will be discarded.  EXHIBITOR will be admitted to check out exhibits at the South Gate only, on Sunday October 2 , between 6 pm and 8 pm.

JUDGING SCHEDULE

 

First Flower Show

 

- Thursday, September 22 - 12:30 pm

 

Second Flower Show

 

- Wednesday, September 28 - 12:30 pm

 

*See Flower Show Rules *

 

The above schedules and the general rules will be strictly ENFORCED in fairness to all Exhibitors and participants.

 

Non-Commercial Exhibits

 

The 1955 Cobb County Fair Premium catalogue stated. The real purpose of the fair is to bring together for display, the best livestock, agriculture and home products made and grown the county. Today the fair is the North Georgia State Fair, livestock and agriculture have almost become things of the past but the artistic and gardening talents of area residents will still be presented in the non-commercial exhibits in the 2016 Fair.

 

Non-commercial competitive divisions include needlework, sewing, and handicrafts which include jewelry, toys and woodworking.  Creative arts such as basketry, an expanded photography division, oil painting, watercolors and other media as well as ceramics woodcarving and sculpture are displayed along with food products in the agriculture/horticulture area. Food preservation, canning, drying and preserving vie for honors along with baked goods by entrants of all ages. The popular Christmas corner continues to grow and an expanded quilting division promises added incentives for quilters.

 

The reinstatement of cash awards, as well as traditional premium ribbons, in the new century is expected to increase participation and enhance the competitive spirit in entrants of all ages.

 

ENTRY SCHEDULE

 

Arts and Crafts(Non-Perishable Exhibits)

 

- Saturday, September 17:  12:00 pm - 6:00 pm

- Sunday, September 18:  1:00 pm - 5:00 pm

 

Agriculture / Horticulture

 

- See First Flower Show above

 

Baked Goods Show

 

- Wednesday, September 21:  2:00 pm - 8:00 pm

 

 

Entry schedule & general rules for non-commercial Exhibits click here.

Non-commercial entry form click here.

CHECK-OUT SCHEDULE

 

All Non-Perishable Exhibits

 

- Sunday, October 2:  6:00 pm - 9:00 pm

- Monday, October 3  11:00 am - 2:00 pm

 

No Exceptions.

 

Culinary Divisions (Baked Goods show)

 

- Thursday, September 24:  4:00 pm - 8:00 pm

 

NOTE:  all items not picked up by the deadlines will be taken to Must Ministries

JUDGING SCHEDULE

 

Non-perishable Adult Exhibits & Youth Exhibits

 

- Monday, September 19:  10:00 am

 

Baked Goods Show

 

- Thursday, September 22:  10:00 am

 

 

 

The above schedules and the general rules will be strictly ENFORCED in fairness to all Exhibitors and participants.

DISTRIBUTION OF 2016 FAIR PREMIUMS

 

I. YOUTH ENTRIES:  $4.00, $3.00, $2.00

 

II. ADULT ENTRIES:  $5.00, $4.00, $3.00

 

III. QUILT ENTRIES:

 

- Class 1, 2, 3, 4, 5 and 6

Premium Prize: 1st - $20.00, 2nd - $15.00, 3rd - $10.00

 

- Class 7, 8, 9 and 10

Premium Prize: 1st - $5.00, 2nd - $4.00, 3rd - $3.00

 

For additional information about non-commercial exhibits call Marilyn Ellis at (770) 436-8514.

1st Flower Show – 2015 Top Awards

 

Thank you to all who entered the flower show this year.  The entries were spectacular and we appreciate the time you took to grow your horticulture. We took in an overwhelming number of gorgeous specimens. The designs were also spectacular and some of the most creative.

 

 

Horticultural Excellence: Ronald Neeley– Bougainvilla bugambila

 

Award of Merits:

 Annual-Flowering: Dainty Lovich – Asparagus setaceus “Plumosa Fern”

 Bulbous-Foliage: Dee Dee Bonesteel – Colecasia “Elephant Ear”

 Dahlia: Dan & Paula Pinholster – Dahlia “Midnight Star”

 Roses: Faye Byess – Rosa “Cherry Parfait”

 Perennial -Foliage: Diane Whitlock – Ajuga reptans “Ajuga Bronze Beauty”

 

Grower’s Choice Award:

Container-Flowering: Ronald Neeley – Bougainvilla bugambila

Container-Foliage: Shirley Dobbins – Fatshedera “Angyo star”

 

Arboreal Award:

Shrubs:  Jack Driskell – Danae racemosa “Poet’s Laurel”

Trees: Sheila Johnson – Cryptomeria japonica

 

Collector’s Showcase Award:

Jessie Grall – Cosmos bipinnatus

 

Junior Youth Award: Birnley -  African violet “ Saint Paula ‘My Love’

Intermediate Youth Award: Williams – Capsicum annuum“Banana Pepper”

High School Youth Award: Goodson – Cycas  revoluta “Sago palm”

 

Olen Morgan Horticulture Award:  Gerald Johnson – 26 Blue Ribbons in the Vegetable, Gourds & Oddities

 

North Georgia State Fair Sweepstakes Award:   Gerald Johnson – 45 Total Blue Ribbons

 

Designers Choice:

 Section A: Class 3 – Fran Myers “The Great Escape”

 Section B: Class 4 – Karin Guzy “Butch Cassidy and the Sundance Kid”

 

Award of Design Excellence:

 Section A: Class 3 – Fran Myers “The Great Escape”

 

Design Section:

Class 1: Dr. Zhivago

 1st place: Suzanne Field

 2nd place: Edna McClellan

 3rd place: Shirley Potterfield

 4th place: Janice Knight

Class 2: The Sound of Music

 1st place: Nancy Jamerson

 2nd place: Shirley Dobbins

 3rd place: Helen Grogan

 4th place: John Barnett

Class 3: The Great Escape

 1st place: Fran Myers

 2nd place: Gerrie Holbrook

 3rd place: Vivian Toles

 4th place: Pril Buege

Class 4: Butch Cassidy and the Sundance Kid

 1st place: Karin Guzy

 2nd place: Dellis Caden Noble

 3rd place: Kendra Boyer

 4th place: Melanie Caldwell

Class 5: A Space Odyssey

 1st place: Becky Groce

 2nd place: Faith Iskiyan

 3rd place: Johnny Hadley

 4th place: Mellanie Tuttle

Class 6: Breakfast at Tiffany’s

 1st place: Jane Davis

 2nd place: Julianne Goecke

 3rd place: Doris Hall

 4th place: Mikel Vann

 

 

 

 

2nd Flower Show – 2015 Top Awards

 

Thank you to all who entered the flower show this year.  The entries were spectacular and we appreciate the time you took to grow your horticulture. We took in an overwhelming number of gorgeous specimens. The designs were also spectacular and some of the most creative.

 

 

Horticultural Excellence: Victoria Turney– Kalanchoe Thyrsiflora “Kalanchoe”

 

Award of Merits:

 Annual-Flowering: Victoria Turney – Begonia “Cane Begonia”

 Bulbous-Flowering: Dee Dee Bonesteel – Hedychium Coronarium “Butterfly Ginger”

 Dahlia: Jerry Berry – Dahlia “Aspen Glow”

 Roses: L. Wickham – Rosa “Gemini”

 Perennial -Flowering: Shirley Priest – Helianthus “Swamp Sunflower”

 

Grower’s Choice Award:

Container-Mixed Planting: Rosemary Neeley – Hedera, Vinca, Nepthytis

 Container-Foliage: Victoria Turney– Kalanchoe Thyrsiflora “Kalanchoe”

 

Arboreal Award:

Shrubs:  Maria Adams – Pyracantha “Pyracantha”

Trees: Jack Driskell – Hiba Arborvitae

 

Collector’s Showcase Award:

Karin Guzy – Herb Collection

 

Junior Youth Award: Hellams -  Ricinus “Castor Bean”

Intermediate Youth Award: Robertson – Dahlia “Aspen Glow”

High School Youth Award: Goggins – Capsicum “Banana Pepper”

 

Ima Bentley Award:  Karin Guzy – 32 Total Blue Ribbons

 

North Georgia State Fair Sweepstakes Award:  Karin Guzy – 32 Total Blue Ribbons

 

Designers Choice:

 Section A: Class 1 – Shirley Porterfield “Fiddler on the Roof”

 

Award of Design Excellence:

 Section A: Class 6 – Karin Guzy “Diamonds Are Forever”

 

Design Section:

Class 1: Fiddler on the Roof

 1st place: Shirley Porterfield

 2nd place: Faith Iskyian

 3rd place: Pril Buege

 4th place: John Barnett

Class 2: M*A*S*H*

 1st place: Irene Harper

 2nd place: Fran Myers

 3rd place: Karin Guzy

 4th place: Shirley Dobbins

Class 3: Love Story

 1st place: Mary Lou Fish

 2nd place: Donna Wells

 3rd place: Janie Martin

 4th place: Doris Hall

Class 4: Saturday Night Fever

 1st place: Adine Shepherd

 2nd place: Melanie Tuttle

 3rd place: Linda Baird

 4th place: Marilynn Parker

Class 5: Star Wars

 1st place: Gloria Ward

 2nd place: Pat Weaver

 3rd place: Johnnie Hadley

 4th place: Dellis Caden-Noble

Class 6: Diamonds Are Forever

 1st place: Karin Guzy

 2nd place: Becky Groce

 3rd place: Mary Louise Dixon

 4th place: Julianne Goecke

 

 

 

 

COMPANY DAY FLOWER SHOW CRAZY FAIR FOOD BEAUTY PAGEANT CONCERT OVERVIEW NON-COMMERCIAL EXHIBITS CONTACT US

copyright 2016 North Georgia State Fair

SEPTEMBER 21-OCTOBER 21 2017 JIM R MILLER PARK - MARIETTA, GA

North Georgia State Fair:

Through September 1, 2017

ph:  770-423-1330

fx:  770-293-0047

After September 1, 2017

ph:  770-528-8989

fx:  770-528-8993